Uyarı: Crimson Driverları Hawaii GPUlarında Anlık Ekran Kararmalarına Sebep Olabiliyor!

AMD’nin son aylarda driver paketlerinin ismini değiştirdiği ve çok sık yeni sürücü çıkardığı malum. İlk Crimson ve sonrası gelen problemler bazı kart sahiplerine can sıkıcı anlar yaşatabiliyor. Bu haberde son sürücülerle beraber gelen problemleri genel olarak incelemeyeğim, bu daha sonra yazmayı düşündüğüm kapsamlı bir makalenin konusu olabilir. Sadece Hawaii GPUlarında karşılaşılan bazı problemlerden bahsedeceğim. En fazla R9 390 sahiplerini etkileyen bu problem bilgisayarda yüklü olan ya da browserda açık olan bir videoyu izlerken yaşanan ekran kararmaları. Çoğu zaman TDR hatası alınmadan yaşanan bu hata elbette herkeste aynı sebepten dolayı meydana gelmiyor. Bu problemlerle karşılaşan kullanıcıların tecrübelerinden elde ettiğim bilgiye göre 15.11.1’e geri dönmek ve Crimson driverlarının tamamından uzak durmak sorunu çözebilir. Driverları downgrade etmeden yapılabilecek bir diğer çözüm ise kartın voltaj ayarlarına müdahale etmek ancak garantiyi geçersiz kılabilecek bu çözümü uygulamanızı asla önermiyorum.

AMD bu problemin gayet farkında ve sorun hakkında araştırma yürütüyor. Yeni gelecek bir driver ile sorun çözülür mü bilinmez ama o ana kadar TÜM CRIMSON SÜRÜCÜLERİNDEN uzak durmakta fayda var gibi gözüküyor.

Ek olarak en çok Tonga ve Hawaii sahiplerini etkileyen ve son zamanlarda sık karşılaşılmaya başlanan TDR hataları ile ilgili başka bir yazı yazacağımı söylemiştim ancak çok kısaca şunu söyleyebilirim: Yapmanız gerekenlerden biri sizin de Crimson driverlarının hiçbirini kurmamanınız. Tonga ve Hawaii için -her senaryo ve kullanıcı için geçerli olmamakla birlikte-istatistiksel anlamda en stabil görünen driver 15.11.1 iken, Pitcairn bazlı kartlar için 15.7.1dir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: