Dikkat: Nvidia Driverları Kart Yakmaya Devam Ediyor!

Nvidia driver yoluyla donanım bozma konusunda büyük sabıkaları olan bir firma. Geçtiğimiz yıl çıkan bir sürücüsünde ekran kartı bozmayı bırakıp, bazı laptop panellerine(en fazla Alienware’in spesifik modelleri etkilendi) de gözünü diken firma son driverlarıyla tekrar eski hedefine geri dönüyor. Gündemdeki popüler oyunlarda yaptığı optimizasyonla firmanın reklam politikasına hizmet eden firmanın yeni driverlarını kuran bir çok kullanıcı hoş olmayan durumlarla karşılaştı.

364.47 ile beraber gelen sorunları çözmesi gereken 364.51 WHQL olarak piyasaya sürüldü ama problemler devam edince Nvidia driverın statüsünü beta yaptı. Şu yazıyı yazdığım sürece firmaya göre son stabil sürüm 362.00.

364.47’i kuran kullanıcılar sistemlerinde kilitlenmeler, mavi ekranlar, kendi kendini resetlemeler, sesin tamamen bozulması, görsel artifacler ve arızalan ekran kartları rapor ettiler. Driver, bu kadar kısa sürede bu kadar ciddi bir hasar verebilmesi ile bunca yıl boyunca çıkan sayısız virüsün çok azının yapabildiğini yapıyor çünkü çok az sayıda “zararlı yazılım” donanım bozma yeteneğine sahip olabildi.

Nvidia’nın bu driverının ilk seferde WHQL olarak yayınlanması ayrı bir skandal. Ve aynı skandal daha önce de yaşandı. Örneğin en son çıkan ve panelleri bozabilen driver da Microsoft’taki uzmanlar tarafından onaylanmıştı.

Yaşanan bunca şeye rağmen hala en güncel sürücünün kullanılmasını ve her güncellemenin yapılmasını öneren uzmanlar da artık ağızlarından çıkana dikkat etmeye karar vermeleri için yeni bir şansa sahipler. Nvidia’nın donanım bozan driverları bugüne kadar  Türk donanım sitelerinde genelde haber değeri taşımadığına şahit oldum. Aynı şekilde bumpgate hakkında da kullanıcıları gereği kadar(bulabildiğim kadarıyla neredeyse hiç sözü bile edilmedi) uyarmamışlardı.

Ekran kartı driverlarını da birkaç tane popüler oyunda getirdiği performans artışına göre değerlendiren kullanıcıların da at gözlüklerini çıkarmaları için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Aynı zamanda Nvidia’nın çıkardığı driverların da donanım bozma haricinde stabilite konusunda karnesinin kırıklarla dolu olduğunu da unutmamak gerek. 

Bu yazıda hedeflediğim şey AMD’yi ve sürücülerini övmek değil(ki onlar da hiç temiz değiller) kullanıcıları bilgisayarlarına verebilecekleri zarara karşı uyarmak ve ekran kartları konusunda zihinlerinde bulunan dogmaları bir kenara bırakmaları için çağrıda bulunmak. Buradaki yazımda bu mitlerden (ve ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenlerden) detaylıca bahsetmiştim, umarım size yardımcı olur.

One comment

  1. Başak TÜRÜT · · Cevapla

    saol kardeş uyardığın için tşk.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: