AMD’den Boltzman Initiative

Yaklaşık 10 yıldır HPC pazarı iki kampa ayrılmış durumda: Bir tarafta NVIDIA’nın CUDAsı ve Qualcomm, Intel, Imagination Technologies, ARM ve AMD tarafından desteklenen OpenCL.

OpenCL birçok şirket tarafından desteklenmesine rağmen, çeşitli sebeplerden ötürü HPC ve süperbilgisayar GPUları pazarında aslan payı NVIDIA’ya ait. Ancak bu sebep kesinlikle gerçek güç ve mimariden gelmiyor. Çünkü Fermi de Kepler de GPGPU açısından berbat mimariler desem çok da abartmış olmam.(Maxwell’in bu işlere pek yanaştığı yok o yüzden yamanmış kısımları bir işe yaramıyor.) NVIDIA’nın CUDA ile oturttuğu temel kötü GPUlarına rağmen rekabette üstünlüğü sağlıyor.

amd2020sc15-page-003_678x4521

Bilenler bilir, AMD görece kaliteli donanımlar ve teknolojiler geliştirirken destek konusunda tarih boyunca zayıf kalmıştır. Boltzmann Initiative ise bu durumu değiştirmek için geliyor.

amd204020sc15-page-004_575px

Girişim ismini İstatistiksel Mekanik hakkında yaptığı çalışmalarla tanıdığımız Ludwig Boltzmann’dan alıyor. Bir grup tooldan oluşan Boltzmann Initiative’in en dikkat çeken kısımları hiç şüphesiz C++ için üretilen derleyici Heterogeneous Compute Compiler (HCC).

hcc_code_575px

İkinci büyük bomba da Heterogeneous-compute Interface for Portability (HIP) isimli tool. Bu sayede  CUDA ile yazılmış kodlar AMD ile uyumlu hale dönüştürülebilecek.

amd204020sc15-page-007_575px

Üçüncü önemli kısım ise girişimin kapsamında yeni bir 64 bit Linux sürücüsünün de yer alacak olması.

Haberin detaylarını daha fazla incelemem ve uzun bir yazı hazırlamaya şu an vaktim olmadığı için yorum yapmıyorum. İlerleyen günlerde bu konuyu kapsamlı olarak ele alabilirim.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: