NVIDIA G-SYNC’in Güç Tüketimini Ciddi Anlamda Arttırdığını Kabul Etti

G-SYNC

G-SYNC’in sistemin toplam güç tüketiminde ciddi bir artışa sebep olduğu iddiası NVIDIA tarafından resmi olarak doğrulandı. PCPer’in GTX 980 Ti ve ASUS ROG Swift PG279Q üzerinde yaptığı gözlemde ilginç bir sonuç ortaya çıkmıştı:

ASUS ROG Swift PG279Q

Tabloda görüldüğü gibi 120 hz’den sonra monitörün güç tüketiminde dramatik bir artış olmazken bu değerin üstüne çıkıldığı anda sistemin toplam güç tüketiminde anormal bir artış oluyor. Ekran kartının saat hızları gözlemlenince bu tuhaflığın sebebi ayan beyan ortaya çıkıyor:

NVIDIA GeForce GTX 980 Ti

120 Hz’e kadar saat hızı açısından gayet normal olan kart, bu değerin üstüne çıktığı anda bir daha inmemek üzere 885 Mhz’e çıkıveriyor. Bunun sistemin yük altında olması ile de ilgisi yok. Masaüstünde hiçbir şey yapmadan bekleseniz bile ekran kartı saat hızı açısından bu değerde kalıyor.

Ekran kartlarındaki güç tüketimi konusunun nasıl abartıldığı hakkındaki görüşlerimi daha önce açıklamıştım. Ancak bahsedilen bu durumun bedeli çok daha ağır. Bu şekilde bilgisayarınız hiçbir şey yapmasa dahi saat başın 140 Watt fazladan yakacak. Günde 10 saat  haftada 300 saat açık kalan bir bilgisayarın anlamsız yere ekstra 42 kW harcaması ve bunu dikkatli olmayan kullanıcıların anlayamayacak olması üzerinde durulması gereken bir konu. Ekstra soğutmaya duyulacak ihtiyaç da apayrı bir mesele.

Panel bozan driverları hakkında hiçbir resmi açıklama yapmayan NVIDIA bu sefer hatasını kabul etti ve bu sorunun ilerleyen zamanlarda çıkacak olan sürücülerde düzeltileceğinin sözünü verdi.

One comment

  1. […] bile en yüksek saat hızında çalışarak boşu boşuna ısınıp, güç tüketiyor. Bu durum G-SYNC’teki güç tüketimi bugını […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: